Nadmerné potenie sa môže prejaviť v rôznych formách. Potenie tváre je jednou z nich. Zatiaľ čo je normálne, že sa spotíme pri fyzickej aktivite, či vysokej teplote, vďaka čomu svoje telo ochladzujeme, niektorí majú problém s potením na tvári denno-denne. Nevykonávajú žiadnu fyzickú aktivitu, nie sú v nadmerných teplotných pásmach a ich tvár sa predsa leskne. Aj spotená tvár vás môže oberať o plnohodnotný život. Tomuto problému však môžete prísť na kĺb a navždy s ním skoncovať.

Najvzácnejšia forma potenia

Kraniofaciálna hyperhidróza, ako sa nadmerné potenie na tvári odborne nazýva, býva najvzácnejšou formou potenia. Nepovažuje sa však za nevyhnutne klinický stav. Patrí sem nielen nadmerné potenie čela, ale tiež pokožky hlavy a zadnej časti krku. Najzúfalejšími pacientkami sú zväčša ženy, ktorým toto ochorenie niekedy zabraňuje v nosení make-upu, často však nevedia ani čo so svojimi vlasmi. A tak naozaj môže niekedy oberať o plnohodnotný život so všetkým, čo k tomu patrí. Navyše v kombinácii s nadmerným potením sa môže občas vyskytnúť aj červenanie. A sociálne problémy sú na svete. Na každé ťažkosti však jestvuje aj riešenie. My vám ho pomôžeme nájsť.

Nájdite príčinu

Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť nadmerné potenie na tvári je sekundárne konkrétne ochorenie, ktorým trpíte. Môže tu patriť vysoký krvný tlak, cukrovka, či rôzne iné choroby. Vtedy je dôležité, aby ste pracovali na ich vyliečení, a nadmerné potenie sa odstráni. Ak však patrí potenie na tvári medzi váš primárny problém a na nič iné sa neliečite, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc. Lekár vám pravdepodobne odporučí prípravky s obsahom chloridu hlinitého, ktorý sa nachádza v antiperspirantoch.

Okrem toho je na trhu tiež nespočetné množstvo krémov, ktoré obsahujú zložky na odmastenie pokožky, ktoré vám taktiež môže predpísať lekár, alebo sa o nich jednoducho informujete v lekárni. Medzi ďalšie riešenia patria liečivá obsahujúce účinnú látku proti poteniu, anticholínergiká. Ako každý liek, aj tento druh vám môže spôsobiť rôzne vedľajšie účinky. Preto je na vašom osobnom zvážení, či sa rozhodnete práve pre túto formu liečenia potenia na tvári. Osvedčenou voľbou je podľa niektorých botox, ktorý sa využíva pri akomkoľvek druhu nadmerného potenia. Čoraz obľúbenejším spôsobom riešenia krainofacilárnej hyperhidrózy sú relaxačné techniky.

Odpoveď prečo je to tak, je jednoduchá. Často je dôsledkom nadmerného potenia na tvári aj stres, preto sa vďaka relaxačným technikám človek ľahko uvoľní, zrelaxuje, a tým proti prípadnému stresu bojuje. Samozrejme, každému vyhovuje niečo iné, a nie všetkým zaberajú rovnaké spôsoby riešenia potenia na tvári. Dôležité je to, aby ste sa cítili v pohode, aby ste sa nebáli stretnúť s priateľom a pritom si utierať pot. Nebojte sa hľadať riešenia, ktoré môžu váš problém natrvalo odstrániť. Váš úsmev, zdravie a spokojnosť je predsa nadovšetko.

ebook_ako_na_nadmerne_potenie