potenie_ruk

So spotenými rukami sa stretávame celý život pri extrémnej námahe, horúcom počasí, či strese. Sú však ľudia, ktorí musia s potením rúk bojovať celý svoj život. Ak patríte do ktorejkoľvek skupiny ľudí trpiacich týmto chúlostivým problémom, môžete tieto nepríjemné situácie zvládnuť, pokiaľ sa spoľahnete na účinných bojovníkov, ktorí vám pomôžu s jeho odstránením aspoň na istú chvíľu. Poďme pekne po poriadku.

Domáce recepty

Čo je doma, to sa počíta. Koniec koncov, nemusíte svoje problémy riešiť ihneď u lekára, ale skúsiť domáce lieky, ktoré pri potení rúk zaberajú. Medzi ne patrí napríklad studená voda.  Jej najväčšou výhodou sú sťahujúce účinky, ktoré môže vašim dlaniam určite zaručiť. Pokiaľ sa chystáte na trojhodinovú akciu, a nechcete, aby vás spotené ruky otravovali, namočte si ich na 30 minút do studeného kúpeľa a užite si na akcii pohodu. Z domácich produktov je vynikajúcim liekom aj sóda bikarbóna pre jej výnimočné absorpčné vlastnosti, ktoré udržiavajú pokožku v suchu na povrchu. Práve preto je vhodnou voľbou pri potení rúk. Aplikujte si ju na dlane a jemne ich trite o seba.

Tento postup môžete podľa potreby kedykoľvek počas dňa opakovať. Máte radi pomaranče a citróny? Okrem toho, že liečia telo zvnútra, môžu pomôcť aj pri spotených rukách. Ich kôru jednoducho vysušte na slnku, a následne pomeľte na malé čiastočky, ktoré môžete skladovať napríklad v pohári na zaváranie. Ešte lepšie môžu kôry tohto ovocia poslúžiť v prípade zmiešania s práškom do pečiva, kedy budú fungovať doslova a do písmena ako dezodorant na ruky.

Liečba pri ťažkých prípadoch

Ak domáce lieky nezaberajú, určite vyhľadajte lekára, ktorý vám môže odporučiť rôzne formy liečby. Niekedy môže byť príčinou aj nejaké iné, dlhodobé ochorenie, či lieky, ktoré používate. Vtedy musíte naozaj dbať len na liečbu choroby, prípadne vám lekár môže upraviť lieky, ktoré vedľajší účinok potenia rúk zastavia. Ak sa na nič neliečite, a vaše dlane sa potia s domácimi receptami, ale aj bez nich, môžete uvažovať o ďalších účinných možnostiach liečby potenia rúk. Prvým z nich je iontoforéza. Počas nej budete mať ruky ponorené v plytkom zásobníku vody po dobu 20 – 30 minút, zatiaľ čo nízky elektrický prúd pocestuje cez vodu priamo k vašim rukám. Považuje sa za bezpečnú formu liečby, vyhnúť by sa jej však mali tehotné ženy alebo ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Okrem iontoforézy môžete užívať tiež rôzne tablety, či doplnky výživy, ktoré vám síce problém s potením rúk odstrániť môžu, ale privodia vám na druhej strane iné nežiaduce účinky. Potenia rúk vás zbaví aj injekcia botulotoxínom. Možno budete musieť absolvovať viac injekcií, ale potenie rúk vám odstráni aspoň na rok. Poslednou možnosťou ako liečiť potenie rúk je chirurgický zákrok. Ten by mali absolvovať naozaj len tie najvážnejšie prípady, a to po veľmi dôkladnom zvážení. Aj keď problém s potením rúk môže odstrániť, stáva sa, že sa objaví na nejakej inej časti tela. A tak je na mieste otázka, či to naozaj stojí za to. 

Posledné rady? Skúste sa zbaviť potenia rúk aj svojim životným štýlom. Nenoste ťažké alebo príliš teplé oblečenie, nekoreňte si jedlá, pite čistú vodu, skúste žiť zdravšie a myslite pozitívne. Práve tieto tipy zaručia polovicu úspechu. Držíme palce!

ebook_ako_na_nadmerne_potenie