potenie_hlavy

Väčšina ľudí berie potenie za samozrejmosť, keďže je súčasťou našej fyzickej aktivity, aktuálneho stavu, či teplého počasia vonku. Pre niektorých je však potenie doslova a do písmena problém, s ktorým musia žiť denno-denne, bez ohľadu na počasie, či iné okolnosti. Vtedy už nehovoríme o potení, ale o diagnóze nadmerného potenia. Ešte väčšiu nepohodu a rozpaky môže priviesť práve potenie hlavy. Ako mu povedať stop?


Kde hľadať príčinu?

Za kropajami potu na vašom čele môže byť mnoho dôvodov – alkohol, obezita, menopauza, poruchy štítnej žľazy, ale aj niektorý z liekov, ktoré pravidelne užívate. Niekedy sa za nimi môže skrývať aj dedičná porucha. Najprv by ste sa však mali zamyslieť, kedy sa u vás tento problém začal. Pokiaľ je za ním obezita, či lieky, zistite si vedľajšie účinky niektorých z nich, a to, či nespôsobujú ešte väčšie ťažkosti, ako ste mali. Pri hľadaní príčiny nadmerného potenia hlavy sa poriadne pozrite aj do minulosti, na otcov, matky, či starých otcov alebo iných príbuzných. Zdravotné opatrenia sa hľadajú a riešia jednoduchšie práve vtedy, ak viete a dobre poznáte ich príčinu. 


Ako sa cítiť lepšie?

Samozrejme, ak odhalíte dôvod nadmerného potenia hlavy, môžete pomaly pracovať na tom, ako ho odstrániť. Ak je vašim problémom alkohol, či obezita, skúste zmeniť životosprávu, nájdite si pomoc v tejto oblasti, a nebojte sa proti tomu bojovať. Ak je príčinou iné ochorenie, či liek, konzultujte o ňom s lekárom.


Čo vám môže pomôcť?

Z domácich prostriedkov môžete na nadmerné potenie hlavy vyskúšať šalviový čaj, extrakt alebo jablčný ocot. Ľudia, ktorých tento problém trápi kvôli ochoreniu štítnej žľazy, by mali dbať na zvýšený príjem potravín bohatých na vitamín B, či jód, hlavne morské riasy, rôzne doplnky s ich obsahom, ale aj prvosienkový, či kokosový olej, ktoré sú zdrojom zdravých tukov. Okrem týchto účinných stopárov nadmerného potenia hlavy by ste mali piť veľa tekutín, aby sa kompenzovala ich strata, ktorú ste potením vyprodukovali. Čomu by ste sa mali, naopak vyhýbať, je používanie rôznych pleťových krémov. Ľudia s nadmerným potením hlavy by si mali do diára zapísať tiež pravidelný odpočinok, vyskúšať meditáciu či antiperspirant na citlivé miesta a zabezpečiť si okolo seba pokojné prostredie bez stresov, a pozitívne myšlienky. Psychika totiž tvorí polovicu úspechu. 

ebook_ako_na_nadmerne_potenie