Potenie v tehotenstve? Nič nezvyčajné

Čakali ste, že vám bude nevoľno, budete pociťovať rôzne chute, či únavu. Ale potenie? To by vám nezišlo na um ani náhodou. Nuž, aj to je jedna maličká ťažkosť navyše, ktorá vás nasledujúcich deväť mesiacov môže potrápiť. Čo by ste však pre svoj malý uzlíček neurobili. Všetko na svete. A tak, milé čakateľky, nezostáva vám nič iné, len to potenie chvíľku pretrpieť. Možno vás zaujíma, prečo sa potíte a ako by ste to mohli aspoň sčasti vyriešiť. Tak si vydýchnite, radi vám to všetko vysvetlíme.

Prepadnú vás v noci

Potenie prichádza z potných žliaz a slúži na regulovanie teploty nášho tela, keď je nám príliš horúco. Potí sa teda každý, no tehotné ženy to sprevádza častejšie. Aj podľa odbornej asistentky Mary L. Rosser z Katedry gynekológie a pôrodníctva na Univerzite v Yeshivi, ide o bežnú sťažnosť mnohých žien počas tehotenstva. Čo všetko spôsobuje nadmerné potenie v tehotenstve? Nuž, s rastúcim bruškom prechádzate veľkými zmenami, zvyšuje sa hladina hormónov, objem cirkulácie krvi, a tak sa snaží vaše telo týmto novinkám prispôsobiť.

Často je jeho odpoveďou potenie, ktoré vás v prvom trimestri prepadne väčšinou v nočných hodinách. Z tohto vedľajšieho účinku vášho tehotenstva naozaj nemusíte mať strach. Lekára preto vyhľadajte len v tom prípade, ak potenie sprevádza horúčka, rýchly tep srdca alebo iné zmeny, ktoré môžu ohroziť vás, alebo vaše dieťa.

Ako s ním bojovať?

Nočné potenie u tehotných žien spôsobuje kolísajúca hladina estrogénu. Náš hypotalamus toto nepredvídateľné kolísanie interpretuje ako abnormálne zvýšenie teploty nášho tela, preto vysiela signály uvoľňujúce teplo veľmi rýchlo, čo má za následok nočné potenie. Niekedy si ho však môžete sami privodiť, napríklad stresom. Preto by ste mali byť čo najviac v pohode. Čakáte predsa svoje vytúžené dieťatko, s ktorým zvládnete čokoľvek. Veď aj proti tomuto môžete bojovať. Čo vám môže pomôcť? Aj to, že sa budete venovať tomu, čo ste vykonávali doteraz. Veľmi dôležitá je pohybová aktivita v podobe prechádzky či jogy.

Ďalším skvelým liekom je vyvážená strava vášho jedálnička s vysokým obsahom vápnika, vitamínov a vlákniny. Pokiaľ sa vás nočné potenie týka, skúste ho zmierniť nosením ľahkého a pohodlného pyžama, alebo tiež pohárom vody, či studeným uterákom, ktoré vás v noci zaručene osviežia. Okrem nočného potenia vás v poslednom trimestri môže ľahko prepadnúť aj potenie počas dňa, zvlášť pri vysokých teplotách vonku. Vtedy je najvhodnejšie zdržiavať sa vo vnútri, piť najmenej 2,5 litra tekutín denne a zabezpečiť si vzdušné oblečenie. Každé tehotenstvo je iné. Či ho už pretrpíte s potením alebo bez, stojí to za to, pretože vás na jeho konci čaká vaše dieťatko.

ebook_ako_na_nadmerne_potenie