ako_na_potenie_ruk

Používame ich každý deň, sú súčasťou nášho tela, osobnosti, a práce. Občas im však nevenujeme pozornosť, ktorú by si zaslúžili. To však nemôžu povedať ľudia trpiaci ich nadmerným potením. Len tí vedia, aký je to pocit mať deň čo deň mokré ruky. Palmárna hyperhidróza (stav nadmerného potenia rúk) postihuje dospelých aj deti. Čo všetko ju spôsobuje, ale aj to, ako proti nej bojovať sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Príčin je niekoľko

Zatiaľ čo hyperhidróza (vo všeobecnosti nadmerné potenie) môže vzniknúť v dospievajúcom veku, a v istých prípadoch človeka sprevádza až do konca života, niekedy môže mať aj druhotné príčiny. Medzi ne patria neurologické, psychiatrické ochorenia, cukrovka, obezita, ale aj stres, ťažké životné situácie a prekonávanie rôznych emócií.

Ako proti nej bojovať

Pokiaľ vaše potenie rúk signalizuje druhotná príčina, teda nejaké ochorenie, musíte sa podrobiť predovšetkým jej liečbe. Ak je však príčina práve vo vašom potení, a ste celkom zdravý, môžete proti mokrým rukám bojovať aj sami. Niekedy úplne tými najjednoduchšími spôsobmi. Medzi tie najzákladnejšie patrí častejšie umývanie rúk. Pokiaľ nie ste akurát po návšteve toalety, či po umývaní riadu, najlepším liekom na vaše spotené ruky je čistá voda a uterák. Ďalším skvelým bojovníkom pri potení rúk je dezinfekčný gél, ktorý používame aj bežne, keď na blízku nie je žiadna voda.

Dbajte však na to, aby jeho zloženie bolo na báze alkoholu, ktorý vaše dlane dočasne vysuší. Noste so sebou handričku, či balíček papierových utierok. Tie sú tiež skvelým pomocníkom, hlavne vtedy, keď si chcete s niekým podať ruku. Ak ste momentálne doma a vaše spotené ruky vám bránia v práci, skúste si na nich dať detský púder. Ten pot skvelo absorbuje, a vaše ruky budú navyše voňať. Okrem neho je veľmi dobrá aj sóda bikarbóna, či kukuričný škrob.

Keď domáce recepty nestačia

Vyskúšali ste iontoforézu? Je to jeden zo spôsobov, ktorý môže definitívne vyriešiť váš problém. Je založená na prenikaní malého množstva elektrického prúdu do vašich rúk, či ďalších častí tela, ktoré sa potia. Medzi možné alternatívy patrí tiež liečba pilulkami, ktorá je občas dvojsečnou zbraňou a môže vyvolať rôzne vedľajšie účinky, preto sa o tejto okolnosti liečenia poraďte s lekárom. Injekcia botulotoxínom – to je ďalší spôsob, ktorým môžete poraziť nadmerné potenie.

Zastaví ho však len na istý čas, preto pre mnohých nie je tým najlepším riešením. Ako posledná, no riskantná možnosť je sympatektómia – operácia, ktorá zablokuje a vyreže nervové vlákno. Keďže patrí medzi náročné operácie, s jej postupom by ste mali byť plne informovaný. Navyše, môže odstrániť potenie na vašich rukách, ale privodí vám ich na inej časti tela, napr. na chrbte, zadku či nohách.

Poteniu môžete predísť všetkými týmito spôsobmi, ale aj svojou psychikou. Vedzte, že s ňou zvládnete prekonať tento problém aspoň spolovice. Držíme palce.

ebook_ako_na_nadmerne_potenie